KARTKA Z POWIATOWEGO KALENDARZA ZDROWIA

Kartka z Powiatowego Kalendarza Zdrowia

35 dzień roku 6 tydzień roku

2020

Luty

We wtorek 4 lutego obchodzimy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020

 (World Cancer Day).

Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami – już po raz dwudziesty – organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych.


AKCJA POWIATU LUBIŃSKIEGO

BADAJ SIĘ MIEJ PEWNOŚĆ”.

Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Lubinie pragnie przypomnieć, jak ważne w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest wykonywanie badań profilaktycznych.

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1%  zgonów w grupie kobiet. W 2016 roku po raz pierwszy w Polsce najczęstszym nowotworem mężczyzn był rak gruczołu krokowego, podobnie jak ma to miejsce w innych rozwiniętych krajach Europy. Rak płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym mężczyzn. W populacji kobiet w 2016 r. najczęstszym nowotworem złośliwym był rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obu płci.

Podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem szczególnie zachęcamy Panie, aby zapoznawały się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi oraz Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Szczególnie zwracamy uwagę na groźny nałóg, jakim jest palenie tytoniu. Jak pokazują dane epidemiologiczne, jednym z najczęstszych czynników rakotwórczych nadal jest dym tytoniowy, którego potencjał działania na organizm porównywalny jest do metali ciężkich lub azbestu. W jednym papierosie znajduje się około 7 tysięcy różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad 70 wykazuje silne działanie rakotwórcze. Leczenie uzależnienia od papierosów nie zawsze jest łatwym procesem, dlatego warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Przypominamy także, że możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych istnieje przez cały rok w ramach trzech programów badań przesiewowych:

wczesnego wykrywanie raka piersi –  mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonywana co 2 lata,

wczesnego wykrywania raka szyjki macicy – cytologia – dla kobiet w wieku 25-59 lat, wykonywana co trzy lata,

wczesnego wykrywania raka jelita grubego – kolonoskopia – dla kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lata, wykonywana co dziesięć lat.

Sprawdź, gdzie możesz wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi oraz w ramach Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Więcej informacji na stronie planujedlugiezycie.pl w zakładce „bezpłatne badania”.

ZMIEŃ ROZMIAR CZCIONKI