RODZICU – Chroń Swoje dziecko przed zaginięciem !

Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie APELUJE !  RODZICU – Chroń Swoje dziecko przed zaginięciem !

Co roku w Polsce ginie kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego 5 tysięcy zgłoszeń dotyczy dzieci  w wieku poniżej 17 roku życia – według danych za rok 2018 Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Większość z zaginionych dzieci odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu    godzin, ale są też takie, które nie odnajdują się nigdy.

Dlaczego dzieci giną?

Powody są różne i uzależnione od wieku dziecka. Najmłodsze dzieci giną zazwyczaj z powodu niewłaściwej opieki rodzicielskiej. Czasem powodem zaginięć może być też popełnienie przestępstw takich jak np.uprowadzenie, pedofilia, czy zabójstwo. Dzieci starsze giną najczęściej z powodu ucieczki z domów. Często dochodzi do takich zdarzeń w przypadku, gdy nastolatek nie radzi sobie z problemami  (w domu, w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami).

Jak ograniczyć ryzyko zaginięcia dziecka ?

DROGOWSKAZ DLA RODZICA

Gdy Twoje dziecko jest małe, to:

– pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj jego bez opieki, szczególnie w obcych, zatłoczonych miejscach;

– naucz, aby nie podawało obcym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu zamieszkania;

– usuń zabawki, koszulki, czapeczki z jego imieniem;

– naucz, że pod żadnym pretekstem nie może zbliżać się i wchodzić do pojazdu obcej osoby, oddalać się z nieznajomym, przyjmować od niego prezentów, słodyczy;

– naucz, że nie może oddalać się z nieznajomym w celu obejrzenia np. pieska, kotka, czy super zabawki;

– naucz, że w sytuacji niebezpiecznej ma się bronić. Może krzyczeć, wyrywać się, bić, robić wszystko żeby ktoś je usłyszał i mógł pomóc;

– naucz dziecko mówić NIE nieznajomemu (np. nie pójdę, nie mogę – mama nie zgodziła się abym chodziła z nieznajomym, nigdzie nie pójdę dopóki tato się nie zgodzi);

naucz jego numerów telefonów do rodziców i numeru alarmowego na Policję;

– przećwicz z nim kilka scenek sytuacyjnych, aby poznało zasady bezpieczeństwa

Niezależnie od wieku dziecka:

• uczul, aby zawsze informowało ciebie o tym z kim jest, gdzie jest i o zmianie swoich   planów kiedy przebywa poza domem;
  • włącz troskliwą kontrolę, sprawdzaj jego aktywność w Internecie, ustal zasady bezpiecznego korzystania z Internetu,
  • zatroszcz się o dobre relacje ze Swoim dzieckiem. Nie pozwól, aby szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.

Rodzicu opiekuj się Swoim dzieckiem! W wielu przypadkach, to Twoja ostrożność i czujność może uchronić je przed zaginięciem, zwłaszcza te najmłodsze.

Rodzicu pamiętaj !

Gdy zaginie dziecko natychmiast zgłoś ten fakt w najbliższej jednostce Policji. Zadzwoń pod numery telefonów:995 – numer alarmowy systemu Child Alert,  16 000 – bezpłatny numer  w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka Fundacji ITAKA, 112 – telefon alarmowy.

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej, terapeutycznej Ośrodka Interwencji Kryzysowej poprzez:

– kontakt bezpośredni w siedzibie OIK PCPR Lubin ul. Składowa 3,

– telefoniczny: 76 847 96 91, 92,

– e-mail:pcpr@powiat-lubin.pl lub poradnictwo on-line interwencja@pcpr.powiatlubin.pl. Liczy się każda minuta !