W dobie postępującej globalizacji i powszechnej unifikacji działalność instytucji związanych z kulturą jest nie do przecenienia w dziele pielęgnowania i zachowania dziedzictwa kulturowego na poziomie lokalnym.
Na terenie powiatu lubińskiego działają instytucje, których myślą przewodnią jest ogólnie rozumiana ochrona lokalnego dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń.
Oto ich krótki przegląd:
MUZEUM HISTORYCZNE W LUBINIE
W stolicy powiatu działa, niezwykle ważne dla dziedzictwa kulturowego miasta i okolic, powołane do istnienia w 2016 r. Muzeum Historyczne w Lubinie. Instytucja jest samorządową jednostką organizacyjną, funkcjonującą w ramach struktury Gminy Miejskiej Lubin. Muzeum ma dwie lokalizacje. Główny oddział znajduje się w odremontowanym budynku zabytkowego ratusza. To tam placówka została oficjalnie otwarta 2018 r. Zwiedzający mogą oglądać wystawy stałe ukazujące dzieje miasta i regionu w formule narracyjnej opowieści muzealnej, a także czasowe ekspozycje. Plenerowa część muzeum mieści się w Parku Leśnym, zawiera stałe wystawy poświęcone Wielkiej Wojnie i okupacji sowieckiej w Polsce, wystawy czasowe oraz część rekreacyjną m.in. z parkiem linowym. Zadania placówki to szeroko pojęta działalność kulturalna, naukowa, wydawnicza
oraz edukacyjna.
Muzeum Historyczne w Lubinie
Rynek 28
59-300 Lubin
CENTRUM KULTURY „MUZA” W LUBINIE
Prężnie działającą instytucją, której profil aktywności uwzględnia promocję dorobku materialnego i duchowego pokoleń, jest Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. To ośrodek kultury, kontynuujący tradycję powstałego pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku Domu Kultury Zagłębia Miedziowego w Lubinie. W obiekcie funkcjonuje kino „Muza”
z dwiema salami, w których prezentowane są m.in. spektakle teatralne oraz występy artystyczne, jak koncerty, kabarety. Przestrzeń ośrodka nierzadko służy prezentacji wystaw dzieł sztuki i artefaktów, najczęściej lokalnych twórców.
Centrum Kultury „Muza” w Lubinie
Armii Krajowej 1
59-300 Lubin
NARODOWA ORKIESTRA DĘTA Z SIEDZIBĄ W LUBINIE
Niezwykle interesującą, samorządową instytucją kultury działającą w Lubinie od 2019 r. jest Narodowa Orkiestra Dęta. To pierwsza w Polsce orkiestra symfoniczna prezentująca repertuar muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej i popowej wykonywanej w aranżacjach na instrumenty dęte. Upowszechnianie muzyki i ochrona muzycznego dziedzictwa to cele przyświecające Orkiestrze.
Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie
Mikołaja Pruzi 7,9
59-300 Lubin
CENTRUM DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH W LUBINIE
Dodatkowym akcentem na kulturalnej mapie powiatu lubińskiego jest również, utworzone w marcu 2021 r., Centrum Działań Twórczych w Lubinie – instytucja kultury, dla której organem założycielskim jest Powiat Lubiński. Jej podstawowym celem jest tworzenie, upowszechnianie oraz ochrona kultury, sztuki, wiedzy i nauki. W szerokiej ofercie Centrum można znaleźć m.in. warsztaty plastyczne, teatralne, ceramiczne, taneczne, fotograficzne czy zajęcia z robotyki. Placówka chętnie współpracuje także z lokalnymi artystami, stowarzyszeniami, organizacjami i szkołami.
Centrum Działań Twórczych w Lubinie
Komisji Edukacji Narodowej 6a
59-300 Lubin
W mniejszych miejscowościach powiatu lubińskiego wiodącą rolę
w organizacji życia kulturalnego odgrywają gminne ośrodki kultury: Ośrodek Kultury Gminy Lubin, Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie oraz Centrum Kultury Gminy Rudna.
OŚRODEK KULTURY GMINY LUBIN
Ośrodek Kultury Gminy Lubin swoim zasięgiem obejmuje 31 sołectw. Od ponad 10 lat organizuje działalność kulturalną dla mieszkańców gminy Lubin – jest miejscem, w którym mogą oni realizować swoje pasje, rozwijać zainteresowania, integrować i tworzyć własne projekty. To instytucja kultury, która, dzięki realizacji różnorodnych działań kulturalnych (organizacji przedsięwzięć artystycznych, warsztatów, akademii senioralnej, wspieraniu grup wokalnych, teatralnych i innych), dąży do podtrzymania więzi społecznych, zachowania regionalnych tradycji i dorobku kulturowego.
Ośrodek Kultury Gminy Lubin
Księcia Ludwika I 3
59-300 Lubin
CENTRUM TURYSTYKI I KULTURY W ŚCINAWIE
Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie zajmuje się zaspokajaniem potrzeb i aspiracji kulturalnych mieszkańców gminy Ścinawa poprzez tworzenie i upowszechnianie różnych dziedzin kultury oraz sztuki profesjonalnej oraz amatorskiej. Centrum realizuje również zadania, których celem jest pobudzanie społeczności gminy do aktywnego uczestnictwa
w życiu kulturowym i współtworzenia jego wartości.
Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie
Tadeusza Kościuszki 1
59-330 Ścinawa
CENTRUM KULTURY GMINY RUDNA
Centrum Kultury Gminy Rudna istnieje od kwietnia 2007 r., tworzy i upowszechnia różne dziedziny kultury, zaspokajając potrzeby i aspiracje społeczności lokalnej. Prowadzi działalność skoncentrowaną na promowaniu sztuki, edukacji, czynnego wypoczynku, turystyki i rekreacji. Przy Centrum działają zespoły folklorystyczne, dziecięce zespoły taneczne, zespół rockowy, sekcja motocyklowa, różne kółka zainteresowań oraz pracownia ceramiczna. Podobnie jak wymienione wyżej placówki, Centrum Kultury prowadzi działalność w świetlicach wiejskich w poszczególnych miejscowościach.
Centrum Kultury Gminy Rudna
Wesoła 13
59-305 Rudna