Na terenie Powiatu Lubińskiego od 2019 roku funkcjonują dwa mieszkania chronione, tj. mieszkanie chronione dla wspierane dla osób niepełnosprawnych oraz mieszkanie chronione treningowe dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą. Mieszkania chronione, które utworzono w ramach Projektu pn. „Bezpieczna Przystań” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.
Mieszkania chronione, to szczególnie istotna forma pomocy społecznej, która dla każdego mieszkańca stała się azylem – miejscem do rozwoju i nauki funkcjonowania w codziennym życiu, radzenia sobie z podstawowymi sprawami. W mieszkaniach przy wsparciu i pomoc specjalistów (pracownika socjalnego, psychologa, prawnika, opiekuna, terapeuty) uczą się gotować, robić zakupy, sprzątać, prać, prasować i wykonywać wszelkie czynności gospodarstwa domowego. Ponadto rozwijają umiejętności zdrowego stylu życia, rozwiązywania trudnych sytuacji życiowych, nawiązywania relacji, zarządzania własnymi środkami finansowymi, czy też gospodarowania czasem wolnym (aktywnie uczestniczą w życiu społecznym są to wyjścia do kina, na koncerty, do kręgielni, siłowni, itp.). Należy przy tym zaznaczyć, iż zakres udzielanego wsparcia uwzględnia poziom samodzielności i zaradności każdego mieszkańca.
„Do projektu Bezpieczna Przystań przystąpiłam w październiku 2019 r. Byłam wtedy całkiem inną osobą, niż jestem teraz. Zamknięta w sobie, niepewna swoich możliwości, z niską samooceną. Dzięki osobom, z którymi zamieszkałam, jak i wsparciu osób pracującym w mieszkaniu chronionym, miałam możliwość uczestniczenia w różnych spotkaniach kulturowych i społecznych. Przez ten czas podniosłam swoje kwalifikacje zawodowe i zmieniłam pracę na lepszą. To wszystko pozwoliło mi nabrać większej pewności siebie, poznać swoją wartość.
„Nauczyłam się rozpoznawać swoje mocne strony oraz te wymagające rozwoju lub zaakceptowania. W tym momencie, w którym jestem optymistycznie patrzę na swoją przyszłość. Realizuję się zawodowo i jestem szczęśliwą osobą, która kocha i jest kochana”.
W opinii mieszkańców pobyt w mieszkaniach chronionych dał i nadal daje im poczucie bezpieczeństwa, stwarza warunki do normalnego, codziennego życia, robienia zakupów, możliwość spotkań z rówieśnikami, sąsiadami, po prostu funkcjonowania w lokalnej społeczności.
„Pobyt w mieszkaniu chronionym dał mi większą samodzielność, pewność siebie. Nauczyłam się większej cierpliwości”.
„Wcześniej nie potrafiłem przygotować żadnego posiłku. W mieszkaniu chronionym nauczyłem się robić zakupy i robić śniadania, obiady i kolacje”.
„Pobyt w mieszkaniu chronionym wzmocnił moje poczucie bezpieczeństwa, a nawiązana przyjaźń z innymi uczestnikami umożliwiła wspólne wychodzenie z problemów, układanie priorytetów, uczenie się cierpliwości. Satysfakcja z pomocy drugiej osobie spowodowała zmianę sposobu mojego myślenia”.
Korzyści płynące z pobytu w mieszkaniach chronionych zauważa się również w wypowiedziach pozostałych mieszkańcy mieszkań chronionych:
„W mieszkaniu chronionym nauczyłam się samodzielnie robić zakupy i oszczędzać pieniądze. Potrafię już samodzielnie gotować obiady. Najbardziej cieszę się z tego, że mogłam nauczyć się, jak żyć bez rodziców, kiedy ich już zabraknie”.
„W mieszkaniu chronionym nauczyłem się oceniać, co bardziej opłaca się kupić – czyli jak oszczędzać na zakupach. Potrafię teraz lepiej organizować swój czas. Nauczyłem się używać piekarnika, polepszyłem się w gotowaniu oraz nauczyłem się robić pranie oraz dbać o swój wygląd i szanować swoje ubrania”.
„Mieszkając w mieszkaniu chronionym nauczyłem się samodzielnie załatwiać sprawy urzędowe, zwracam uwagę na budżet domowy i rozmyślam nad zakupami, z odłożonym pieniędzy udało mi się zdać prawo jazdy. Nauczyłem się przygotowywać do rozmów kwalifikacyjnych ”.
„Moje doświadczenia z pobytu w mieszkaniu chronionym będą zawsze pozytywne. Tam większa uwagę poświęciłem pracy nad sobą, nauczyłem się panować nad emocjami i jestem bardziej otwarty w kontaktach z drugą osobą. Tutaj nauczyłem się odpowiedzialności i przełamałem lęk przed dorosłością. Znalazłem pracę i wiem jak oszczędzać pieniądze na własne wydatki.
Ponadto należy zauważyć, że wyposażenie mieszkań chronionych w niezbędne meble, urządzenia AGD i RTV, sprzęty gospodarstwa domowego, a także ich lokalizacja na dobrze skomunikowanych osiedlach Lubina, stanowią ważną cechę, która wywiera wpływ nie tylko na ogólne funkcjonowanie mieszkańców, ale przede wszystkim na przygotowanie ich do samodzielnego funkcjonowania w dalszym życiu.
Informacje dotyczące możliwości skorzystania z tej formy pomocy dostępne są w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ul. Składowej 3.
Zapraszamy do kontaktu:
telefonicznego pod numerem: 76 847 96 91, 92
poprzez pocztę elektroniczną: pcpr@powiat-lubin.pl oraz interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl
poprzez pocztę tradycyjną pod adresem : 59-300 Lubin,ul. Składowa 3.