Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy

Będą zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie!

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie informuje, iż  trwają prace nad projektem Ustawy o  przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zmieni nazwę na Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej; gdyż w opinii projektodawcy obecna ustawa stygmatyzuje rodzinę jako jedyne środowisko, w którym dochodzi do przemocy.

Pojęcie przemocy w rodzinie zostanie zastąpione przemocą domową, bo ta jest problemem także w nieformalnych związkach bądź wśród byłych małżonków.

Kolejną proponowaną zmianą jest zastąpienie definicji „członka rodziny” pojęciem „osoby doznającej przemocy domowej” oraz „osoby stosującej przemoc domową”. Wskazano, że sprawcą przemocy może być osoba najbliższa, ale też inna osoba spokrewniona lub niespokrewniona pozostająca w faktycznym związku, niezależnie od faktu wspólnego zamieszkiwania  i gospodarowania, osoby wspólnie zamieszkujące i gospodarujące, a także były małżonek lub były partner.

Przemoc domowa obejmie nie tylko tę fizyczną, psychiczną i seksualną, ale też zachowania mające na celu uzyskanie kontroli nad zasobami ekonomicznymi. Przemoc ekonomiczna jest zjawiskiem psychologicznym, w którym chodzi nie tylko o samą ekonomię, ale o psychiczne uzależnienie oraz upokorzenie jednej ze stron.

Osoby stosujące przemoc domową mają zostać objęte programami korekcyjno-edukacyjnymi oraz psychologiczno-terapeutycznymi. Wprowadzone zostaną przepisy umożliwiające sądowe zobowiązanie osoby stosującej przemoc domową do udziału w ww. programach.

Wyodrębnione zostanie pojęcie małoletniego doznającego przemocy domowej, również jako świadka tej przemocy, by podjąć skuteczniejsze działania ochrony i pomocy pokrzywdzonym dzieciom.

Wszystkie zaproponowane zmiany mają na celu zwiększenie skuteczności działań prewencyjnych oraz udzielenie jak najszybciej pomocy i wsparcia osobom pokrzywdzonym.

Pamiętajmy, że każda osoba, która stosuje przemoc jest odpowiedzialna za swoje zachowanie. Nic nie usprawiedliwia stosowania przemocy!

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie

ul. Składowa 3, Lubin

tel: 76 847 96 91, 76 847 96 92

e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl lub interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl

Pomoc w Ośrodku Interwencji Kryzysowej udzielana jest BEZPŁATNIE !

Jednocześnie informujemy, że grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy     w rodzinie odbywa się w każdą środę o godz 16:00 w siedzibie PCPR w Lubinie.

Pomoc i wsparcie otrzymasz również dzwoniąc na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” infolinia 800 120 002