Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023

W związku z ogłoszeniem przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej naboru wniosków   na realizację Programu pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej ” – edycja 2023  w  ramach Funduszu Solidarnościowego, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie planuje przystąpić do realizacji kolejnej edycji ww. Programu.

Program finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego – Funduszu Solidarnościowego.

Cel Programu:

Celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:                                                                                                       

  1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności trwałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji  i edukacji oraz                                                                                            
  2. osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym albo o umiarkowanym   stopniu     niepełnosprawności albo traktowane na równi z orzeczeniami wyżej    wymienionymi.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:

  1. posiadające   dokument    potwierdzający    uzyskanie   kwalifikacji    w    następujących kierunkach:  asystent   osoby    niepełnosprawnej,   opiekun   osoby    starszej,   opiekun  medyczny,   pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub
  2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w   udzielaniu   bezpośredniej  pomocy  osobom   niepełnosprawnym   np.  doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu lub
  3. wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami   rodziny     osoby  niepełnosprawnej, pod   warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej     jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2.

Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:

  1. wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego,
  2. wyjściu,  powrocie  lub dojazdach  z  uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca,
  3. załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych,
  4. korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki,   wystawa),
  5. zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki   oświatowej.

Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni  w tygodniu, przy czym przez tą samą osobę maksymalnie do 12 godzin na dobę.

Wynagrodzenie za świadczenie usług asystencji osobistej finansowane będzie ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Po otrzymaniu środków z Funduszu Solidarnościowego na realizację edycji 2023 Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie  w Lubinie wskaże dokładny termin rozpoczęcia usług asystencji osobistej świadczonych przez asystentów na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Lubińskiego.

Osoby zainteresowane udziałem w Programie w edycji 2023 (zarówno osoby niepełnosprawne, jak i kandydaci na asystenta) proszeni są o nawiązanie kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, ul. Składowa 3  w godzinach od 7.30-15.30 pod numerem telefonu 76-847-96-91(86)  lub e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl, bądź osobiście.

ZMIEŃ ROZMIAR CZCIONKI