Projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Rząd przyjął projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie informuje, że trwają prace nad projektem Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, której celem jest  dostosowanie przepisów do obecnych wyzwań. Zmieniające się uwarunkowania społeczne wymuszają konieczność ciągłego dostosowania i regulacji przepisów, wprowadzenia kompleksowych rozwiązań zwiększających skuteczność przeciwdziałania przemocy domowej oraz niwelowania skutków tego zjawiska. Przemoc domowa jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Metody, narzędzia, zakres, wielość form i skutki natury fizycznej, psychologicznej, zdrowotnej czy ekonomicznej sprawiają, że winno się ją uznać za zjawisko społeczne szczególnej kategorii.

Jak wskazano w uzasadnieniu do nowelizacji „Przemoc niesie za sobą dotkliwe konsekwencje dla wszystkich osób, których dotyka, zarówno ofiar, sprawców, jak również świadków jej stosowania. Następstwa te obejmują różne sfery życia i rzutują na funkcjonowanie na dalszych etapach.”

Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej,  a rozwiązania zawarte w projektowanej ustawie mają na celu ochronę przed przemocą domową oraz poprawę funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy na szczeblu centralnym, regionalnym oraz na szczeblu samorządu terytorialnego.

Nowelizacja zakłada m.in.

  • zmianę określenia „przemoc w rodzinie” na „przemoc domowa”. Jak zdefiniowano przemoc to problem również w związkach nieformalnych. Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, obowiązująca nazwa „stygmatyzuje rodzinę i wskazuje, że wyłącznie rodzina jest środowiskiem, w którym dochodzi do aktów przemocy”, a przecież zachowania przemocowe mogą występować również między byłymi małżonkami, którzy w świetle prawa nie są rodziną, czy osobami żyjącymi w związkach nieformalnych.
  • rozszerzenie katalogu osób objętych ochroną antyprzemocową na byłych partnerów, byłych małżonków, osoby, które nie mieszkają już w jednym gospodarstwie domowym. Projekt rozszerza krąg osób objętych ochroną na niezamieszkujących razem byłych partnerów oraz dzieci będące świadkami przemocy domowej.
  • wprowadzenie pojęcia dziecka jako świadka przemocy. Wprowadzenie pojęcia dziecka jako świadka przemocy doprecyzowuje i dookreśla fakt, że dziecko może również doświadczać przemocy w sposób pośredni, a bycie świadkiem przemocy również rzutują na jego funkcjonowanie na dalszych etapach rozwoju.
  • uwzględnienie w przepisach przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy. Projekt przewiduje wprowadzenie kolejnej formy przemocy „jako opis zachowań, które mogą wzbudzić w osobie doznającej przemocy poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, zwłaszcza zachowań podejmowanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na odległość”.
  • Nowelizacja ma też na celu rozwój oddziaływań skierowanych do osób stosujących przemoc. Projekt zakłada wprowadzenie przepisów dotyczących nowej formy wsparcia – osoby stosujące przemoc domową będą miały nakaz uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych oraz psychologiczno-terapeutycznych.

Jeżeli jesteś osobą doznającą przemocy domowej

Co możesz zrobić?

* Zgłoś się, zadzwoń, przyjdź – zapewniamy całkowitą dyskrecję

Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie

tel. 76 847 96 91

e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl

ul. Składowa 3 w Lubinie

Ośrodek udziela pomocy prawnej, psychologicznej, socjalnej i terapeutycznej. W PCPR w Lubinie otrzymasz bezpłatnie wsparcie i pomoc. W Ośrodku działa grupa wsparcia dla kobiet doznających przemocy w rodzinie, prowadzone są warsztaty dla rodziców „Bądź dobrym rodzicem”, podczas których wdrażamy rodziców, jak bez przemocy i agresji wychowywać dzieci.

ZMIEŃ ROZMIAR CZCIONKI