Znamy oblicza przemocy. Na co dzień stykamy się z jej skutkami – pomagamy krzywdzonym, pracujemy z krzywdzącymi. I wciąż czujemy, że to zaledwie kropla w morzu potrzeb, że trzeba więcej i wspólnie.
Dlatego też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie z dużym zaangażowaniem przystąpiło do tegorocznej edycji kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
W pierwszych 19 dniach listopada 2021 r. w ramach kampanii Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przeprowadziło następujące działania:
1. Utworzono bezpłatną „Strefę specjalistycznego poradnictwa i wsparcia – Razem przeciwko przemocy”
Każdy kto zetknął się z przemocą, bądź był świadkiem zdarzenia, lub podejrzewał, że ktoś może być bity, czy dręczony psychicznie mógł i nadal może przyjść i skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji specjalistów:
psychologa – w każdy poniedziałek w godzinach od 10.00 do 12.00;
prawnika – w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 13.30 do 15.30;
pracownika socjalnego – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
terapeuty – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
2. Warsztaty edukacyjne dla młodzieży pn.”Niebezpieczna sieć – zjawisko cyberprzemocy”
Celem zajęć było zapoznanie uczestników ze zjawiskiem cyberprzemocy oraz sposobami radzenia sobie z problemami związanymi z agresją w Internecie. Efektem zajęć było wypracowanie zasad bezpiecznego korzystania z Sieci oraz reagowania w sytuacjach cyberprzemocy. Na zakończenie uczestnicy wspólnie wykonali plakat tematycznie związany z cyberprzemocą.
Zajęcia odbywały się w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ul. Składowej 3.
3. Warsztaty pn. „Bądź dobrym rodzicem”
Celem spotkań jest podniesienie kompetencji opiekuńczych oraz wychowawczych rodziców, których dzieci zostały umieszczone w pieczy zastępczej. Warsztaty prowadzone są przez psychologa w co drugi poniedziałek każdego miesiąca w godzinach od 10.00 do 12.00 w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ul. Składowej 3.
4. Spotkanie grupy wsparcia dla kobiet doznających przemocy w rodzinie
Cel zajęć, to powstrzymanie przemocy domowej poprzez zwiększenie świadomości przysługujących praw, wzmocnienie poczucia własnej wartości, sprawstwa, kompetencji pomocnych w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowej oraz poprawa jakości życia, w tym bezpieczeństwa i dobra małoletnich dzieci. Spotkania grupy odbywają się w każdą środę o godz.16.00 w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.
Każdy, kto wyrażał i nadal wyraża zainteresowanie skorzystaniem z ww. form pomocy i wsparcia mógł i nadal może uzyskać szczegółowe informacje poprzez kontakt z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej PCPR :
osobisty w siedzibie Ośrodka ul. Składowa 3, 59-300 Lubin,
telefoniczny– 76 847 96 91, drogą elektroniczną:pcpr@powiat-lubin.pl lub on-line: interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl, strona Facebook: „Przeciwko przemocy”.