Mieszkania chronione jak działają i kto może się o nie ubiegać?

Mieszkanie chronione jest świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej. Pobyt w takim mieszkaniu może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność albo chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.

Zgodnie z przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, pobyt w mieszkaniu chronionym może być przyznany w szczególności: osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie opuszczającej rodzinę zastępczą, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich, cudzoziemcowi, który uzyskał w Polsce status uchodźcy  lub ochronę uzupełniającą.

W zależności od celu udzielanego wsparcia mieszkania chronione prowadzone są w formach,  tj. mieszkania chronionego treningowego lub mieszkania chronionego wspieranego. Od maja 2019 r. na terenie Powiatu Lubińskiego funkcjonują dwa mieszkania chronione, tj. wspierane dla osób niepełnosprawnych oraz treningowe dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą, które prowadzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.  Mieszkania chronione utworzono w ramach trzyletniego Projektu pn. „Bezpieczna Przystań” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Założeniem funkcjonowania mieszkań chronionych jest stworzenie ich mieszkańcom warunków do godnego, możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia, zgodnie z indywidualnymi wyborami, w poszanowaniu odrębności, w poczuciu pełnej integracji ze społeczeństwem. W mieszkaniach chronionych poprzez wsparcie i pomoc specjalistów (m.in. pracownika socjalnego, psychologa, trenera, opiekuna osoby niepełnosprawnej, pedagoga) zapewnia się  usługi polegające na nauce, rozwijaniu lub utrwalaniu umiejętności w zakresie:

samoobsługi,

zaspokajania codziennych potrzeb życiowych,

efektywnego zarządzania czasem,

prowadzenia gospodarstwa domowego,

załatwiania spraw urzędowych,

utrzymywania więzi rodzinnych,

uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej,

poszukiwania pracy.

Wsparcie świadczone w mieszkaniu chronionym nie stanowi zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób w nich przebywajacych.

Decyzję o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu chronionym wydaje się na czas określony.

Informacje dotyczące możliwości skorzystania z tej formy pomocy dostępne są  w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ul. Składowej 3. 

Zapraszamy do kontaktu:

telefonicznego pod numerem: 76 847 96 91, 92

-poprzez pocztę elektroniczną: pcpr@powiat-lubin.pl oraz interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl

-poprzez pocztę tradycyjną pod adresem : 59-300 Lubin,ul. Składowa 3.

ZMIEŃ ROZMIAR CZCIONKI