AMATORSKI RUCH ARTYSTYCZNY POWIATU LUBIŃSKIEGO

Z roku na rok na powiatowej scenie folkowej przybywa zespołów  folklorystycznych, śpiewaczych, które promują polską tradycję i folklor. Stają się one nie tylko symbolem polskiego folkloru, ale także jego promotorem.

KONICZYNKI –  Zespół folklorystyczny (Gmina Lubin)

Zespół folklorystyczny Koniczynki powstał 8 marca 1983 r. na spotkaniu   z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń,  pani Janiny Radziszewskiej. Pierwotny skład zespołu liczył 21 osób. Obecnie grupa prezentuje kilkadziesiąt pozycji repertuarowych, a także składanki programowe: dolnośląskie, wielkopolskie, rzeszowskie, kieleckie i pieśni obrzędowe, jak również polskie tańce narodowe i ludowe. Zespół działa pod opieką artystyczną Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Aranżacją muzyczną nieprzerwanie przez 30 lat zajmuje się pan Franciszek Zjawin. Obecnie choreografem i kierownikiem zespołu jest pani Maria Chrzanowska. Próby odbywają się świetlicy wiejskiej w Miłoradzicach. Skład: 10 osób.

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „LUBIN” z Krzeczyna Wielkiego (Gmina Lubin)

W roku 1983 przy Kole Gospodyń Wiejskich w Krzeczynie Wielkim powstał amatorski zespół śpiewających kobiet, z czasem powiększony o męską kapelę. Prezentuje kilkadziesiąt pozycji repertuarowych, w tym pieśni oraz taniec z regionu rzeszowskiego. Działa pod opieką Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Zdobywa wiele nagród na wielu scenach na terenie gminy i poza jej granicami, propagując folklor i krzewiąc postawy patriotyczne. Co roku organizuje Biesiadę Zespołów Folklorystycznych. Obecnie rolę choreografa pełni Pan Tomasz Nowosiadło. Próby odbywają się świetlicy wiejskiej w Chróstniku. Skład: 26 osób.

ZACHĘTA – Zespół folklorystyczny z Zimnej Wody (Gmina Lubin)

Zespół powstał w 2003 roku, z inicjatywy Teresy Kot. Prezentuje szeroki repertuar  o charakterze patriotycznym, biesiadnym, religijnym. Wykonuje utwory wielogłosowo.  Zespół występuje w strojach ludowych z regionu Dolnego Śląska. Reprezentuje gminę  w Polsce i poza jej granicami. „Zachęta” działa pod patronatem Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Akompaniatorem zespołu jest pan Marek Pęciak, a rolę kierownika artystycznego pełni pani Teresa Kot. Próby odbywają się raz  w tygodniu w świetlicy wiejskiej w Zimnej Wodzie. Skład: 14 osób.

LEŚNE ECHO  – Zespół folklorystyczny z Raszówki (Gmina Lubin)

Zespół powstał z inicjatywy Ośrodka Kultury w październiku 2007 r. Repertuar zespołu jest zróżnicowany i oparty  na pieśniach folklorystycznych, przyśpiewkach, kolędach oraz utworach współczesnych. Prezentuje się w strojach z regionu cieszyńskiego. Zespół działa pod patronatem Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Od początku działalności kierownikiem artystycznym zespołu jest Witold Klocek. Próby odbywają się raz w tygodniu w świetlicy wiejskiej w Raszówce. Skład: 10 osób.

LEJDIS – Zespół wokalny ze Składowic (Gmina Lubin)

Zespół powstał  z inicjatywy Ośrodka Kultury w roku 2009. W skład zespołu wchodzą mieszkanki Składowic działające w Kole Gospodyń. Ich repertuar jest różnorodny, wykonują pieśni Moniuszki, patriotyczne, świąteczne i okazjonalne. Prezentują także utwory muzyki rozrywkowej, od lat 70 do utworów współczesnych. Zespół działa pod patronatem Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Kierownikiem artystycznym i akompaniatorem jest pan Jerzy Kuś. Próby odbywają się raz w tygodniu w świetlicy wiejskiej w Składowicach. Skład: 11 osób.

SIEDLECKA NUTA – Zespół wokalny z Siedlec (Gmina Lubin)

Zespół działa od kwietnia 2011, członkami są mieszkańcy Siedlec. Zespół działa pod patronatem Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Wykonuje utwory klasyczne, ludowe, biesiadne, patriotyczne  i okazjonalne. Prezentują również piosenki kresowe. Spotkania zespołu odbywają się raz w tygodniu w świetlicy wiejskiej w Siedlcach. Kierownikiem artystycznym i akompaniatorem jest pan Wojciech Wojtałowicz. Skład: 11 osób.

SWOJSKA NUTA – Zespół wokalny z Bukownej (Gmina Lubin)

Historia zespołu rozpoczęła się w 2006 r. Zespół działa pod patronatem Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Wykonuje utwory ludowe, biesiadne, patriotyczne i okazjonalne. Propagują również piosenki lwowskie. Kierownikiem artystycznym i akompaniatorem jest pani Anna Rawska. Spotkania zespołu odbywają się raz  w tygodniu w świetlicy wiejskiej w Bukownej. Skład: 7 osób.                          

ROZŚPIEWANE PASTUSZKI – Zespół instrumentalno-wokalny z Gogołowic (Gmina Lubin)

Zespół działa od 2017 roku, skupiając w swych szeregach dzieci i młodzież z Gogołowic. Kierownikiem zespołu i założycielem jest mieszkaniec Gogołowic Marek Klisowski. Zespół działa pod opieką Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Prezentuje różnorodny repertuar, od folkloru, pieśni religijnych po muzykę rozrywkową. Spotkania zespołu odbywają się raz w tygodniu w Gogołowicach. Skład: 7 osób.

CHÓR GÓRNICZY (Gmina Miejska Lubin)

Chór powstał w 1980 roku przy ówczesnym Domu Kultury Zagłębia Miedziowego. Podstawowym kierunkiem działalności jest szerzenie kultury muzycznej poprzez wykonywanie i propagowanie polskich pieśni (ludowe, patriotyczne, religijne, górnicze, itp.). W repertuarze zespół posiada również inne pieśni z kręgu kultury europejskiej. Wobec trudności związanych z dalszym funkcjonowaniem chóru przy DKZM, opiekę nad zespołem przejmują Zakłady Górnicze „Lubin” (od 1985). Członkami zespołu są  w przeważającej części pracownicy kopalń KGHM Polska Miedź S.A. oraz emeryci tych zakładów. Praca w zespole jest pracą społeczną. Chór liczy ok. 45 członków. W okresie swej  działalności wpisał się trwale w krajobraz kulturalny Zagłębia Miedziowego uczestnicząc w niemal wszystkich ważniejszych uroczystościach. Setki godzin przepracowane na próbach zaowocowały wieloma sukcesami, o czym świadczą zdobyte nagrody i wyróżnienia.

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY ZIEMI ŚCINAWSKIEJ (Gmina Ścinawa)

Zespół założony w 1984  roku, działa przy Centrum Turystyki  i Kultury w Ścinawie. Obecnie śpiewa i tańczy w nim czternaście osób,  którym przygrywa trzyosobowa  kapela. Zespół ugruntował swoją pozycję  w czołówce zespołów folklorystycznych województwa dolnośląskiego, poprzez uczestnictwo w konkursach, przeglądach i koncertach. Odniósł wiele sukcesów w imprezach ogólnopolskich. Dla Polskiego Radia nagrał audycje: „Kolędy i pastorałki” oraz „Pieśni dolnośląskie”. Dla TVP3 Wrocław zespół przedstawił „Obrzędy i zwyczaje Wielkanocne”, a także „Obrazki z gminy Ścinawa”, natomiast dla TVP3 województwa lubuskiego „Piosenki lwowskie”. Zespół był entuzjastycznie witany za granicą: w 1994 roku w Watykanie śpiewał dla Papieża Jana Pawła II oraz dla Polonii  w Rzymie; w 1996 roku, odwiedzając polskie wsie i miasteczka na Litwie, prezentował kulturę polską; w 1997 roku zespół odwiedził Ukrainę, w 2000 roku spotkał się z Polonią czeską. W swoim repertuarze zespół posiada programy na różne okazje: piosenki ludowe, obrzędowe, religijne, patriotyczne, lwowskie, wileńskie. Kolorowe stroje oraz żywiołowy taniec powoduje, że każdy występ to wspólna zabawa i śpiew na widowni.  

ZMIEŃ ROZMIAR CZCIONKI